דלג לתוכן דלג לפוטר

חקירות מס הכנסה – כללי התנהגות

במידה וזומנת לביקורת או חקירה על ידי חקירות מס הכנסה, קיימת חשיבות עליונה, כי תשמור על כללי התנהגות בסיסיים בחקירה. שמירה על כללים אלו, יש בה כדי להגן על חירותך ועל זכויותיך הקנייניות. מנגד, אי שמירה על הכללים עלולה להביאך למצב בו רשויות האכיפה ימצו עמך את מלוא חומרת הדין, ותחויב בתשלום מס בסכום משמעותי.

זימון לחקירות מס הכנסה:

אזרח/נישום יכול להיקרא להליך של ביקורת ו/או להליך של חקירה בפני מבקרי/חוקרי רשות המסים.

הזימון לחקירות מס הכנסה יכול ויהיה בהזמנה בכתב, בזימון טלפוני או במסגרת הליך של עיכוב ו/או מעצר.

על מנת לצמצם עד למינימום האפשרי את הפגיעה בנחקר, קיימת חשיבות רבה, כי הנחקר יתייעץ עם עורך דין מסים פלילי, טרם חקירתו.

פגישת ההיוועצות חיונית לשם בחינה אובייקטיבית של מעשיו של הנחקר. עורך דין מסים פלילי ידע לצפות את מהלכי החקירה אותם עתיד הנחקר לעבור, או למצער את חלקם, ויסייע לנחקר להיערך באופן המיטבי להליך החקירה.

יתרה מזאת, במקרים המתאימים, עורך דין מסים פלילי יקדם וינהל משא ומתן אל מול חקירות מס הכנסה, באופן אשר יקצר משמעותית את הליכי החקירה ו/או הביקורת, ויאפשר הגעה להסדר מהיר, במידת הצורך, אל מול הרשויות.

"כללי זהב" לנחקר בפני מחלקת חקירות מס הכנסה:

לעיתים, מפאת סד זמנים קצר, לא יעלה בידי הנחקר להיוועץ עם עורך דין, טרם חקירתו, לפיכך יוצגו להלן קווים מנחים להתנהלות בפני חקירות מס הכנסה:

 1. החל מן הרגע בו נציג חקירות מס הכנסה יצור עמך קשר, כל שיחה ו/או חילופי דברים בינך לבין הנציג יתועדו בכתב. אשר על כן, הקפד למסור מידע תמציתי, ככל הניתן, לנציג חקירות מס הכנסה.
 2. נחקרים רבים חשים בחוסר נוחות ובלחץ נפשי, בשל הזימון להליך החקירה. החקירה עצמה, אינה הליך נעים; לא אחת, מוטחות בנחקר שאלות קשות, אשר מגבירות את המצוקה הנפשית בה הוא שרוי.

  לעיתים, על מנת לרצות את החוקר ומתוך רצון לסיים את הליך החקירה, מוקדם ככל הניתן, נוטים נחקרים להשיב על שאלות, באופן מיידי, גם אם התשובות אותן הם מוסרים, אינן משרתות אותם, וגם אם מדובר במסירת עובדות, בהן הנחקר לא בטוח.
  התנהלות מעין זו, יוצרת נזק משמעותי לנחקר, שכן מלבד ראיות אובייקטיביות הנמצאות בידי חקירות מס הכנסה, תורם הנחקר מידע מפליל נוסף, באופן שמחזק משמעותית את הראיות כנגדו.

  אשר על כן, הקפד להשיב אל שאלות, רק לאחר ששקלת היטב את תשובתך, ולאחר שהינך בטוח בעובדות.

 3. במידה ואינך בטוח בעובדות, הינך רשאי להשיב, כי אינך זוכר את העובדות הקשורות לשאלה.
  לחילופין, הינך רשאי להשיב, כי העובדות אינן נמצאות בידיעתך, וכי, במידת הצורך, תערוך ברור בנושא לאחר החקירה ותמסור את ממצאיך לחקירות מס הכנסה.
 4. החוקר אינו חבר. לעיתים מנסה החוקר ליצור עם הנחקר יחסי חברות, על מנת לדרבן את הנחקר לשתף פעולה, ואגב, מבלי לשים לב, למסור תשובות שיש בהן כדי להפליל את הנחקר.

  לפיכך, מחד ענה על השאלות בצורה מנומסת, אולם מאידך הקפד שלא להרחיב במתן התשובות, וודאי שלא למסור מידע מפליל.

 5. היה והחוקר שואל שאלות, שוב ושוב, בגרסאות שונות, השב, כי תשובה בנושא כבר ניתנה.
 6. במידה ובמסגרת חקירתך מוצגות לך גרסאות של מעורבים אחרים, אשר אינן מתיישבות עם גרסתך, אל תמהר לשנות את גרסתך, יתכן ומדובר בתרגיל חקירה.
 7. לעיתים מתן מענה על שאלות המופנות מצד החוקר טעון בדיקה וחקירה של מסמכים ונתונים, אשר אינם עומדים בפניך, בעת החקירה. במצב דברים זה עליך להשיב לחוקר, כי אין באפשרותך להשיב על השאלות במעמד החקירה, וכי רק לאחר בדיקת הנושא תינתן תשובה.
 8. לא אחת, הטיפול בחומר הנהלת החשבונות נעשה על ידי יועץ מס מומחה ו/או על ידי רואה חשבון, שנשכר על ידך למטרות אלו. במידה והינך חש, כי השאלות המופנות אליך אינן נמצאות בידיעתך, הינך יכול להשיב כי יש להפנות את השאלות לגורמים רלוונטיים.
 9. עם סיום החקירה, קרא בעיון את דפי ההודעה אשר נגבתה ממך. וודא, כי כל דבריך נרשמו, וכי במידה ונפלה טעות תחת ידי החוקר הן ברישום תשובה שגויה, הן בהשמטת תשובה אותה ציינת ולא הועלתה על הכתב, הפנה תשומת לב חוקרי חקירות מס הכנסה לעניין זה.
 10. לאחר סיום החקירה, העלה את עיקר פרטי החקירה על הכתב, וצור קשר, מוקדם ככל הניתן עם עורך דין מסים על מנת לגבש קו הגנה, ולהיערך להמשך הליכי החקירה והמשפט.

עורך דין שלומי קלימיאן מומחה בייצוג נחקרים בפני חקירות מס הכנסה:

עו"ד שלומי קלימיאן יוצא רשות המסים, הינו בעל ניסיון רב במתן ייעוץ משפטי וייצוג נחקרים, בהליכי חקירה הנערכים על ידי חוקרי רשות המסים בכלל וחוקרי חקירות מס הכנסה, בפרט.

עו"ד קלימיאן מייצג, בהצלחה מרובה, נחקרים, במספר רב של פרשות מסים.

יתרה מזאת, לעורך דין שלומי קלימיאן היכרות מעמיקה עם שיטות העבודה ודרכי הפעולה של חוקרי רשות המסים, לאור היותו בעבר, תובע בכיר ברשות המסים, אשר שימש כפרקליט מלווה של מחלקות החקירות, בעשרות פרשיות, מן המשמעותיות ברשות המסים.

לעורך דין קלימיאן הצלחות והישגים מרשימים בייצוג נחקרים, ובכלל זה:

 • סיום הליכי חקירה ללא נקיטה בהליכים משפטיים פלילים נוספים.
 • סיום הליכי חקירה בתשלום קנס מנהלי או תשלום כופר כסף.
 • סיום הליכי חקירה בהסדר טיעון מקל.
 • שחרור מהליך החקירה, ללא מעצר, ובתנאים מקלים.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

השאר פרטים וניצור קשר לפגישת ייעוץ דיסקרטית

אולי יעניין אותך גם

עבירות מס

מהן עבירות מס? עבירות מס הינן עבירות שנעברו על פי אחד מחוקי המסים, ולהלן העיקריות שבהן: עבירות על פי חוק מס ערך מוסף תשל"ו –

לכתבה >

העלמת מס

מהי העלמת מס? העלמת מס הינה התנהגות רצונית ומכוונת המיועדת להקטנת נטל המס המוטל על הנישום, בדרכים ובאמצעים האסורים על פי החוק. לצורך העלמת המס,

לכתבה >
​יעוץ, ליווי וייצוג עוסקים, חברות ויחידים החשודים ו/או נאשמים בביצוע עבירות מע"מ טכניות ומהותיות, בפני תחנות מע"מ, יחידות החקירות, התביעה והפרקליטות. ייצוג בפני ערכאות משפטיות.
יעוץ, ליווי וייצוג יבואנים, חברות ויחידים החשודים ו/או נאשמים בביצוע עבירות מכס טכניות ומהותיות, בפני בתי המכס, יחידות היס"מ, יחידות החקירות, התביעה והפרקליטות. ייצוג בפני ערכאות משפטיות. ​
יעוץ, ליווי וייצוג נישומים, חברות ויחידים החשודים ו/או נאשמים בביצוע עבירות מס הכנסה טכניות ומהותיות, בפני פקידי השומה, יחידות החקירות, התביעה והפרקליטות. ייצוג בפני ערכאות משפטיות.
יצוג עוסקים בהליכי ביקורת, כפל מס, קביעת מס, שומה ופסילת ספרים בפני תחנות מע"מ. ייצוג בהליכי ערעור בפני הערכאות המשפטיות. ​
מתן סיוע משפטי מקיף לנחקרים ולחשודים בעבירות הלבנת הון. ייצוג אל מול יחידות החקירות של רשות המסים ומשטרת ישראל. ייצוג בפני ערכאות משפטיות. ​
יעוץ, ליווי וייצוג משפטי בהליכי חקירה, חיפוש ותפיסה, כמו גם בהליכי מעצר ימים והליכי מעצר עד תום ההליכים. זמינות מיידית במקרים דחופים. ​
הגשת בקשות לגילוי מרצון מטעם נישומים, עוסקים, יחידים, ובעלי תפקידים בתאגידים, אשר לא מסרו דיווח מסודר על הכנסותיהם, מתוך מטרה לשלם את המס הנדרש ולזכות לחסינות מפני הליכים פליליים. ​
למשרדנו מומחיות ייחודית בייצוג קבלנים, נותני שירותים, עוסקים ויחידים החשודים ו/או נאשמים בניכוי ו/או הוצאה של חשבוניות פיקטיביות.​
עריכת בקשות כופר והגשתן לגורמים הממונים ברשות המסים, בעבירות על פי חוק מע"מ, פקודת המכס, פקודת מס הכנסה וחוק מס קניה, תוך הימנעות מרישום פלילי. ​

המלצות

backtotop
X
Call Now Button דילוג לתוכן